Dnešní den je obyčejný den,jako stovky dalších.A přece byl jiný.Na nebi se v ranních hodinách objevilo zatmění slunce.Začalo něco málo před osmou,sluníčko svítilo,bylo jasno,ale já jej měla schované za stromama...Před devátou hodinou se začalo zatahovat a bylo po podívané.A jelikož jsem holka zvědavá,a chtěla jsem jetě alespoň kousíček zatmění vidět,seděla jsem u okna a čekala,která skulinka v mracích mi tento úkaz ještě dopřeje...Čekání nebylo marné a mě se podařilo zachytit vrchol zatmění,sluníčko mělo být schované asi z 80% a myslím si,že v tu chvíli jsem zachytila foťákem tohle:-))
Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně, nebo zcela zakryje. Taková situace může nastat jen, pokud je Měsíc v novu. V případě úplněho zatmění dochází na zastíněné části Země k výraznému setmění a ochlazení, kolem Měsíce zakrývajícího Slunce je vidět výrazná záře sluneční koróny, na obloze se objeví hvězdy i některé planety a jev mohou doprovázet také neobvyklé reakce zvířat.
DRUHY ZATMĚNÍ
- Úplné zatmění nastává, když Měsíc zcela zakryje Slunce. Velmi jasný sluneční disk je nahrazen černou plochou Měsíce a koróna, která má mnohem menší jas a za normálních okolností není vidět, je pozorovatelná. Úplné zatmění je pozorovatelné jen z oblasti Země, které se říká pás totality.
- Prstencové zatmění je možné pozorovat, když Slunce a Měsíc jsou v jedné přímce, ale zdánlivá velikost Měsíce je menší než velikost Slunce. Z tohoto důvodu je ze Slunce vidět velmi jasný prstenec.
- Částečné zatmění se objevuje, když Slunce a Měsíc nejsou přesně v přímce, takže je Slunce zakryto jen zčásti. Toto zatmění je pozorovatelné z mnohem většího území a některá zatmění jsou pozorovatelná pouze jako částečná, protože oblast plného stínu leží mimo povrch Země.
2 komentáře:
No úžasné!!:o) Marcela
Marcelko děkuji.
Okomentovat